2017-2018 Teachers and Staff


Administration
Principal:  Mr. Michael Johnson
Dean of Students: Mr. Zachary Swart
Site I Secretary:  Ms. Sherry Nelson
Site II Secretary:  Ms. Mindy Adkins
Guidance Counselor:  Mr. John Zupetz
Public Health Nurse/School Nurse:  Ms. Mary Spang
Health Assistant:  Ms. Kira Buus

Pre K - 3
Title I:  Ms. Katie Dye
Title I:  Ms. Alleyce Somerville
Title I:  Ms. Kelly Wilkinson
Early Childhood Family Education:  Ms. Deb Spencer
Early Childhood Family Education:  Ms. Lori Udovich
Learning Readiness:  Ms. Katie Dye & Ms. Lori Udovich

Kindergarten:  Ms. Melinda Asuma
Kindergarten:  Ms. Jennifer Stewart
Grade 1:  Ms. Lindsey Bixby
Grade 1:  Ms. Ashley Gilbert
Grade 1:  Ms. Bonnie Magnuson
Grade 2:  Ms. Tina Deloria
Grade 2:  Ms. Debbie Homala

Grade 3:  Ms. Connie Bryant
Grade 3:  Ms. Angela Koski

Grade 4 - 6
Grade 4:  Mr. Brian Kemp

Grade 4:  Ms. Lisa Repensky
Grade 5:  Ms. Ashley Lesemann
Grade 5:  Mr.  Patrick Rossini

Grade 6:  Ms. Kristen Cooper
Grade 6:  Ms. Gail Kleinschmidt

High School Teachers
Language Arts:  Mr. Anthony Boggio
Language Arts:  Ms. Kristen Kenjalo
Mathematics:  Ms. Donna  Rosati
Mathematics:  Ms. Alyssa Whitesell

Physical Education:  Mr. Jordan Christianson
Science:  Mr. Jason Marsh
Science:  Mr. Rick Pierce
Social Studies: Ms. Jessica Halley
Social Studies:  Ms. Loreena Stage


Special Education

Early Childhood Special Education:  Ms. Christa Clark
Elementary Special Education:  Ms. Mary Fleetwood
Elementary Special Education:  Mr. John Villebrun
High School Special Education:  Ms. Angel Dahl​
High School Special Education:  Ms. Corrie Foster-Little
High School Special Education:  Mr. Tim Herring

Specialists
Business:  Ms. Sheri Lee
FACS:  Ms. Rachel Grotberg
Industrial Arts:  Mr. Tim Herring
Instrumental Music:  Ms. Marie Freitas
Vocal Music:  Ms. Christy Tuominen
Spanish:  Ms. Carrie Carstens
Visual Art K-12:  Ms. Christy Woodard

Support Services
ADAPT:  Ms. Dava Wilson
Adaptive Physical Education/DAPE:  Mr. Patrick Baumann
American Indian Education K-12:  Ms. Deb Lewis
Building Technology:  Ms. Shannon Mattila
Media Center:  Ms. Joey 
Ruotsalainen
​Occupational Therapy:  Ms. Angela Kramer 
Physical Therapy:  Ms. Beth Foudrat